Kontakty

Obecní úřad Šestajovice
Husova 60
250 92 Šestajovice

Telefon: 281 961 479
E-mail: info@sestajovice.cz

Mapa Kontakty OÚ

Současnost

ilustrativní obrázek

Základní informace o obci, její vybavenosti a dostupnosti.

Úvodní informace o obci

znak obce        vlajka obce
                                                                           znak obce                                        vlajka obce

Počet obyvatel k 1. 6. 2022: 4 121 (dle národnosti)

Rozloha: 541,65 ha


Základní informace

Obec Šestajovice, okres Praha-východ, se nalézá ve Středních Čechách na samé východní hranici Prahy. Sousedí s pražskými městskými částmi Horní Počernice a Klánovice, dále se středočeskými obcemi Jirny, Nové Jirny a Zeleneč. Šestajovice nebyly v době rozšiřování Prahy k hlavnímu městu připojeny, protože přináležely k rozsáhlému územnímu celku, obhospodařovanému tehdy velkým JZD Květen Nehvizdy se sídlem v Šestajovicích.

Za centrum obce se dá považovat jeho historická část, která byla zrekonstruována v roce 2012. Centru dominuje náměstíčko s kapličkou a s pomníkem obětem světových válek. Dále se zde nachází dětské hřiště. Na historické centrum obce navazuje rybník Panská.

Znak obce

Znak obce je mutací původního znaku řádu Křížovníků, kteří vlastnili obec Šestajovice od 22. července 1227 až do husických válek. Konkrétně to byly mniši Křížovníci z kláštera Božího hrobu v Praze na Zderaze.

Vybavenost obce

V dnešních dnech je obec Šestajovice plně vybavena veřejnými sítěmi včetně ČOV. Nalézá se zde mateřská škola, základní škola, pošta, několik restauračních zařízení, řada podnikatelských subjektů. V obci najdete pět dětských hřišť, park pro cvičení v přírodě. Pro sport jsou dále k dispozici velká sportovní hala, nafukovací sportovní hala, sportovní areál a in-line stezka.

Vývoj obce

Po roce 1989 začala nepřiměřeně rychlá a nekoncepční výstavba nových rodinných a bytových domů. Nová výstavba probíhala nejen v tehdejším intravilánu obce, ale docházelo i ke vniku nových lokalit za jeho hranicí. S rychlým rozvojem výstavby a nárůstem obyvatel však nebyl řešen rozvoj občanské vybavenosti a dalších potřebných oblastí.
Změna nastala po nástupu nového vedení obce po komunálních volbách v roce 2006. Nové vedení obce vyhlásilo na nové lokality stavební uzávěru a následně byl vypracován a schválen územní plán, který další výstavbu rázně omezil. Postavena byla nová mateřská škola, nová základní škola, nová sportoví hala, byla zrekonstruována čistírna odpadních vod, budova obecního úřadu, byly vybudovány nová dětská hřiště, nové autobusové zastávky, upravena mnohá veřejná prostranství a mnoho dalšího.
Pro zvýšení soběstačnosti obce a za účelem lepšího hospodaření byly založeny technické služby obce. Pro zvýšení bezpečnosti občanů byla zřízena obecní policie.

Doprava a dostupnost

Obcí projíždí tři autobusové linky: 303 (Černý Most - Koloděje, Říčany), 343 (Klánovice - Nehvizdy) a 344 (Černý Most - Horoušany).
K dispozici jsou také vlakové spoje v sousedních obcích Praze - Klánovicích a v Zelenči.


fotografie z obce, mapa obce k 10/2005