Kontakty

Obecní úřad Šestajovice
Husova 60
250 92 Šestajovice

Telefon: 281 961 479
E-mail: info@sestajovice.cz

Mapa Kontakty OÚ

Liniové stavby

ilustrativní obrázek

Vysokorychlostní trať (VRT)


Katastrem obce Šestajovice vede trasovaní plánované vysokorychlostní tratě (VRT) Praha - Brno. Jde o čtyřkolejnou trať určenou primárně pro rychlovlaky (technologie TJV) a rychlíkové vlaky. Účelem nové tratě je odlehčení provozu na stávající trati, vedoucí přes Klánovice. Zde by mělo díky odlehčení dojít k rozšíření osobní dopravy a nákladní dopravy.

VRT bude dimenzována na rychlost 360 km/h, provozní rychlost bude 320 km/h. Cesta z Prahy do Brna bude trvat pod jednu hodinu. U obce Nehvizdy je plánován terminál, kde budou zastavovat rychlíkové vlaky. U terminálu je navržena parkovací plocha pro 3 000 aut.

Navrhované trasování je v souladu s platným územním plánem obce Šestajovice.

Obec Šestajovice vznáší k vybudování VRT tyto hlavní požadavky:
1) Val, na kterém bude těleso VRT, bude rozšířen a osázen zelení. Důvodem je odhlučnění VRT a současně odhlučnění stávající dálnice D11. Dále toto opatření zajistí vizuální oddělení VRT a dálnice od obce, kdy tyto stavby budou při pohledu z obce zelení zakryty.
2) U obce Nehvizdy bude vybudován nový nájezd na dálnici D11. Nebude-li tento nájezd vybudován, dojde k silnému zatížení dopravy v obcích v okolí terminálu.Klánovická spojka


V přípravě